Poradnik fryzjerski

Wyposażenie barber shopu niezbędne w nowym biznesie

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro salony fryzjerskie
 3. Niezbędne wyposażenie salonu fryzjerskiego dla ...

Pierwszym warunkiem rozpoczęcia kariery w barberingu jest bez wątpienia niezbędne przygotowanie zawodowe. Jak w każdym innym fachu, ciągłe szkolenia, chęć i zainteresowanie poznawaniem coraz to nowych zagadnień są podstawą wykształcenia dobrego fryzjera.

W zasadzie niezbędny materiał dla każdego fryzjera ma związek z tym, jak rozumie on i odnosi się do zawodu. W tym sensie główne podstawy materialne dobrego fryzjera można podsumować następująco:

 • Mieć dobre usposobienie i być uprzejmym.

 • Zachowaj higienę przez cały czas. Dotyczy to zarówno miejsca pracy, jak i wyglądu osobistego.

 • Spraw, aby Twoja praca była Twoją własną sprawą i w tym sensie nadaj jej wagę i rygor, na który zasługuje.

Kiedy już mamy jasność co do tej niezbędnej materialności, która ma związek głównie z rolą zawodową, do głosu dochodzi inny rodzaj materiału fryzjerskiego: narzędzia , które każdy fryzjer musi mieć do wykonywania swojej pracy.

Niezbędny sprzęt fryzjerski

Fryzjerstwo to dyscyplina, która wymaga uwagi. Nie wystarczy tylko nauczyć się strzyżenia włosów, bo każdy fryzjer musi znać najlepsze materiały, a także najnowsze trendy w modzie i techniki estetyczne.

Aby to osiągnąć, każdy dobry barber musi znać się na wszelkiego rodzaju sprzęcie barberskim, od narzędzi po aplikacje czy produkty, zarówno klasyczne, jak i te oparte na najnowszych technologiach.

Niezależnie od tego, jaką formę lub metodę zastosujesz w swojej firmie; lub jakie doświadczenie chcesz stworzyć dla swoich klientów, sukces będzie możliwy tylko dzięki odpowiednim materiałom. W tym artykuleprzedstawimy Ci sprzęt fryzjerski niezbędne do rozpoczęcia pracy w zawodzie.

Brzytwy

W dzisiejszych czasach używa się maszynek do golenia z jednorazowymi ostrzami, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo klienta. Do maszynki dopasowany jest pędzel oraz krem lub żel do golenia dla dodatkowej ochrony i nawilżenia podczas golenia.

Nożyczki

Nożyczki są podstawowym narzędziem fryzjera, ponieważ służą do kształtowania i teksturowania włosów. Nie są to przedmioty rodzajowe, jak zwykle myślimy; w handlu istnieją co najmniej trzy rodzaje nożyczek: nożyczki do cięcia, nożyczki do rzeźbienia lub nożyczki do przerzedzania.

Nożyczki do cięcia

Przydatne do większości fryzur, są specjalnie wykonane do używania obiema rękami obojętnie i składają się z dwóch ostrzy tnących z otworami na palec wskazujący i kciuk na jednym końcu oraz dwóch ostrzy, które spotykają się, aby wykonać cięcie.

Nożyczki do przerzedzania

Są one również znane jako nożyczki polerskie. Ich uchwyt jest taki sam jak w przypadku zwykłych nożyczek i posiada otwory na kciuk i palec wskazujący. Nadają się w równym stopniu dla użytkowników lewo- i praworęcznych. W przeciwieństwie do innych nożyczek, mają szerokie zęby na górnym ostrzu, których funkcją jest usuwanie tylko części włosów przy każdym cięciu, aby usunąć objętość bez modyfikowania podstawowego kształtu cięcia.

Nożyczki rzeźbiarskie

Są to specjalne nożyczki do cięć wykończeniowych. Jego główną cechą jest to, że pozwala usunąć od 10% do 60% ciała włosa w zależności od charakteru cięcia.

Elektryczne klipsy

Elektryczne klipsy to najczęściej używane narzędzia przez fryzjerów na świecie. Znany również jako następca nożyczek, zwłaszcza po jego dużym skoku technologicznym, który polegał na umieszczeniu z jednej strony dźwigni, która nadaje ruch górnemu ostrzu i pozwala na lepsze wykończenie cięcia. Oprócz produkcji grzebieni prowadzących o różnych proporcjach, które są umieszczone na górnym ostrzu i są najczęściej wykonane z bardzo odpornego i trwałego tworzywa sztucznego. Każdy grzebień pozwala na uzyskanie innego stopnia głębokości cięcia.

Clippers

Znana również jako konwencjonalna golarka do włosów, najczęściej stosowana obecnie w salonach fryzjerskich i barberskich.

Trymery

Znana również jako golarka, ale o skromniejszych właściwościach, która funkcjonuje jako finiszer, czyli działa jako narzędzie regulujące drobne szczegóły w cięciu.

Szczotki

Są to decydujące narzędzia w dobrym trymie, czyli we wszystkich pracach fryzjerskich. Pędzle mają wiele zastosowań: służą do nakładania konkretnych produktów, takich jak kremy, balsamy czy pudry. Mają też specyficzne cechy w zależności od zastosowania, np. grube, długie lub krótkie włosie. Służą one również do czyszczenia obszarów takich jak twarz klienta po zakończeniu pracy, podobnie jak narzędzia.

Produkty różne

Są one prawą ręką każdego fryzjera. Należą do nich balsamy, lakiery do włosów, żele do stylizacji, perfumy, kremy nawilżające i do golenia. Produkty są kluczowe w definiowaniu ostatecznego wyglądu Twojej pracy, więc im lepsza jakość produktów, tym lepsze będzie Twoje wykończenie.

Szczotki i grzebienie

Kolejne z fundamentalnych narzędzi, które wraz z nożyczkami tworzą niezbędny duet dla fryzjera, bo mimo istnienia maszyn, podstawowa i fundamentalna praca w zakładzie fryzjerskim wykonywana jest właśnie przy pomocy tej mitycznej pary narzędzi. Z biegiem lat grzebień i szczotka stały się niesamowicie różnorodne, każdy z nich nadaje się do innego zastosowania. Istnieją następujące rodzaje: grzebienie do strzyżenia, grzebienie do rozczesywania, grzebienie do szpilek; także okrągłe szczotki lub płaskie szczotki. Każdy z nich jest dostosowany do konkretnych funkcji dających określone efekty na włosach.

 • Okrągłe szczotki służą do kształtowania włosów za pomocą suszarki. Można je dostosować do różnych rodzajów fryzur i występują w różnych rozmiarach.

 • Szczotki z nylonowym włosiem to przydatne narzędzia do rozplątywania węzłów w bardzo gęstych włosach.

 • Owalne szczotki mają za zadanie przede wszystkim stymulować skórę głowy.

 • Szczotki z drobnymi z ąbkami przydają się do nadania ciała i objętości bardzo cienkim włosom.

Fartuchy lub peleryny do cięcia

To instrument szmatka, którym otaczasz swoich klientów. Fartuchy to nie tylko element tożsamości biznesu, ale także dobre narzędzie do podkreślenia własnej tożsamości fryzjera. Nie są to ręczniki ani ścierki, muszą to być profesjonalne peleryny, aby osiągnąć swój cel, ponieważ są wykonane z konkretnych materiałów do tych zadań. Pelerynki do strzyżenia służą do tego, aby ścięte włosy nie dostały się między ubrania klientki.

Powiązane artykuły:

 1. Profesjonalna koloryzacja włosów
 2. Jak zrobić cięcie typu fade
 3. Techniki mycia włosów