Poradnik fryzjerski

Techniki strzyżenia włosów, czyli podstawy dla każdego profesjonalnego fryzjera

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Beauty
  3. Techniki strzyżenia włosów, podstawy ...

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalnym stylistą, który chce odświeżyć i pogłębić swoją wiedzę lub jeszcze lepiej - nauczyć, istnieją pewne umiejętności, które każdy stylista musi posiadać i rozwijać przez całą swoją karierę, aby zadowolić swoich klientów z najlepszych wyników i doradzić niezdecydowanym. Dlatego dziś przynosimy Ci różne techniki strzyżenia włosów, aby móc wykonywać tę piękną pracę z najlepszymi wynikami i skutecznością.

Sposobów, form i technik strzyżenia jest wiele, ale jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się od czego zacząć naukę, to tutaj pokazujemy Ci 4 podstawowe sposoby cięcia włosów nożyczkami i efekty jakie pozostawiają na fryzurze Twoich klientów. Zastosowanie tych technik strzyżenia pomoże Ci dodać ruch i wymiar do fryzury Twojego klienta, nadając jej unikalną osobowość i rozwijając Twoje umiejętności jako stylisty.

Cztery podstawowe techniki strzyżenia włosów

Podstawowe techniki cięcia są najważniejsze w branży i są to umiejętności, które należy opanować przed zapuszczaniem się w bardziej awangardowe i zaawansowane techniki. Oto cztery podstawowe techniki i najbardziej podstawowe cięcia, jakie można dzięki nim osiągnąć:

Technika cięcia prostego

Jest to technika, którą można wykonać zarówno nożyczkami, jak i maszynkami. Uzyskany efekt będzie jednak nieco inny w zależności od tego, którego z nich użyjesz, gdyż przy użyciu nożyczek uzyskasz znacznie bardziej zaznaczony efekt. Aby to zrobić, musisz wykonać jednolite, proste cięcie w puklu włosów, umieszczając nożyczki prostopadle. W ten sposób efektem uzyskanym dzięki temu cięciu będzie podkreślenie grzywki lub po prostu zmniejszenie długości włosów klientki.

Najbardziej podstawowym cięciem uzyskiwanym tą techniką jest cięcie proste o poziomej linii. Aby to osiągnąć, możesz przyciąć cięcie na długości ramion, tak aby długości z każdej strony były równomiernie rozłożone. Rozczesz włosy na całej długości do tyłu i przytnij w linii prostej, nie umieszczając włosów między palcami. Wyrówna to długość i nada kontur.

Technika cięcia ząbkowanego

Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego cięcia i opanowanie techniki jest lekkie przechylenie nożyczek, a następnie przesuwanie ich w głąb i w głąb ciętego pasma. Spowoduje to efekt choppy, gdzie niektóre końce są dłuższe niż inne. Używając nożyczek uzyskasz bardziej wyraźny efekt postrzępienia niż przy użyciu maszynki do golenia, dlatego zalecamy użycie pierwszej opcji dla tego cięcia. Jest to technika, którą możesz wykorzystać do wymówienia wykończenia końcówek wszystkich swoich cięć, dodając im więcej dynamizmu.

Technika cięcia paradnego

Wśród technik strzyżenia jest to jedna z najczęściej stosowanych i pożądanych w salonach fryzjerskich. Polega ona na nierównym ścięciu każdego pukla włosów, dzięki czemu każdy z nich kończy się inną długością. Aby to zrobić, zalecamy użycie nożyczek, ponieważ dzięki nim nie ryzykujesz, że po prostu przetniesz pasmo, nie parując go. Napnij mocno nitkę przeznaczoną do przecięcia i przetnij ją nożyczkami szybkim i bezpiecznym ruchem. Dzięki tej technice możesz uzyskać dwie wspaniałe fryzury, cięcie warstwowe i cięcie gradientowe.

Warstwowe cięcie

Bardzo popularny fason i bardzo łatwy do opanowania. Efektem poszukiwanym przy tej technice jest generowanie objętości i tekstury w całej grzywie. Aby wykonać to cięcie zaczynamy od świeżo umytych włosów i dzielimy je na dwie części, pozostawiając linię przedziałka w miejscu, w którym klientka zwykle go nosi. Zbierz wszystkie włosy przy koronie i pozostaw niewielką sekcję na dole, a następnie przytnij końce tej pierwszej warstwy. Następnie zwolnij kolejny mały wybór włosów, aby utworzyć kolejną warstwę i przyciąć końce nowej warstwy, tym razem krótsze niż poprzednia warstwa. Powtarzaj czynność, aż zetniesz tyle warstw, na ile pozwolą włosy klientki. Pamiętaj, że im więcej włosów z każdej warstwy obetniesz, tym większy będzie efekt skóry głowy.

Cięcie gradientowe

Wśród technik strzyżenia, cięcie gradientowe zdołało pozostać trendem w ramach wymagań klientów. Na włosach cienkich efektem będzie nadanie ruchu i ciała włosom, natomiast na grubych, gęstych - zmniejszenie objętości. Aby go zastosować, zalecamy użycie specjalistycznych nożyczek, które pomogą Ci stworzyć więcej gradientu podczas cięcia. Wystarczy wybrać pasma o wyraźnej i wyrazistej długości i ciąć stopniowo, na prosto lub na ukos, w zależności od pożądanego efektu.

Technika cięcia nożyczkami nad grzebieniem

Jest to technika, którą można wykorzystać do tworzenia bardzo krótkich, nisko ściętych fryzur. Jest on powszechnie stosowany przez osoby, które nie mają maszynki do tego typu bardzo niskich cięć i może być stosowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zasadniczo polega ona na umieszczeniu grzebienia blisko skóry głowy i obcięciu nożyczkami wszystkich wystających włosów. Dzięki tej technice można uzyskać wygolone cięcia bez konieczności stosowania maszynki i bez cięcia tak dużego, jak można by to zrobić za jej pomocą. Efektem jest bardzo krótki dywan, który możesz połączyć z innymi stylami i cięciami dla wszechstronności, lub pozostawić całe cięcie z tą techniką, aby uzyskać więcej osobowości i wpływu.

Dzięki tym technikom, które przeszliśmy, będziesz w stanie w bardzo prosty sposób przećwiczyć najbardziej podstawowe cięcia stylizacyjne, czy to w celu ich przećwiczenia, czy też nauczenia. Jak widać są to bardzo proste techniki, których największy potencjał tkwi w rękach, które ich używają, dlatego nie zwlekaj i zacznij ćwiczyć te proste techniki już teraz.

Powiązane artykuły:

  1. Rozjaśnianie włosów: co to jest, rodzaje, produkty i zalecenia
  2. Kolorymetria w makijażu
  3. 7 etapów rozjaśniania włosów: pomóż swoim klientom osiągnąć idealny styl.