Poradnik fryzjerski

Zalety i zagrożenia związane z wynajmowaniem powierzchni w salonie

Wynajmowanie powierzchni stało się niezwykle powszechną praktyką w branży fryzjerskiej i kosmetycznej w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wielu właścicieli salonów decyduje się nie tylko na dzielenie przestrzeni z innymi stylistami i technikami, ale nawet całkowicie rezygnuje z idei stałego zatrudnienia. Niestety, wielu z nich nie rozumie, czym tak naprawdę jest wynajem powierzchni i postrzega go jako inną formę zatrudnienia. To straszne nieporozumienie - i od czasu do czasu ktoś musi zapłacić cenę za swój brak wiedzy. Jak naprawdę działa wynajem powierzchni, jakie są Twoje prawa, wymagania i obowiązki i dlaczego powinieneś pomyśleć dwa razy o otwarciu swojego salonu dla samozatrudnionych?

Czym tak naprawdę jest wynajem powierzchni

Zanim zagłębimy się w temat - musisz zdać sobie sprawę, że wynajem krzeseł czy kabin nie jest "inną formą" zatrudnienia. Nikt nie jest tu zatrudniony - otrzymujesz wynagrodzenie za umożliwienie innej firmie prowadzenia działalności w Twoim salonie. Nie jesteś ich szefem. W zasadzie, jesteś ich właścicielem.

Wynajmując powierzchnię, unikasz...

  • Przestrzegania prawa pracy. Ponieważ najemca nie jest pracownikiem, nie jest on chroniony przez, ani nie ma korzyści z brytyjskiego prawa pracy. Oznacza to, że nie obowiązują Cię takie rzeczy jak procedura zwolnienia z pracy, prawa macierzyńskie, wynagrodzenie za urlop itp.
  • Ponoszenie kosztów związanych z zatrudnieniem. Nie masz prawnego obowiązku płacenia im za czas wolny lub urlop, jak również za urlop rodzicielski. Unikasz również płacenia ich ubezpieczenia społecznego, co jest znaczną oszczędnością.

Wynajmując powierzchnię, musisz...

  • Zapewnić umowę typu Rent-a-Chair, a nie umowę o pracę. Najlepiej skontaktować się z prawnikiem, aby uzyskać odpowiednią umowę, dostosowaną do konkretnych okoliczności. W umowie poruszane są takie tematy, jak długość trwania umowy, warunki jej rozwiązania, to, czy najemca ma dostęp do wyposażenia salonu, odpowiedzialność za wszelkie szkody i obrażenia spowodowane przez wykonawcę itd. Urząd Skarbowy i Celny Jej Królewskiej Mości (HMRC) udostępnia wytyczne dotyczące wynajmowania powierzchni niezależnemu kontrahentowi. Zdecydowanie powinieneś je przeczytać, aby uzyskać ogólne pojęcie o charakterze Twojej umowy.
  • Uzgodnij sposób otrzymywania wynagrodzenia. Możesz zdecydować się na solidny tygodniowy/miesięczny czynsz lub opłatę licencyjną, możesz też wziąć procent od zarobków wykonawcy. Możesz również połączyć obie te metody, pobierając mniejszą opłatę tygodniową/miesięczną i procent od zarobków najemców.

Przy wynajmowaniu powierzchni nie możesz...

  • Ustalać cen dla najemcy
  • Określać godzin jego pracy
  • Dyktować, jakich produktów lub narzędzi ma używać/sprzedawać
  • Dyktować, jakie usługi powinien świadczyć
  • Nalegać na noszenie uniformu lub określonego stylu odzieży
  • Płacić za ich szkolenia
  • Próbować kontrolować sposób, w jaki prowadzą swój biznes

Jeśli ujawnisz te informacje w swojej umowie, możesz zostać oskarżony o sham-contracting, czyli próbę ukrycia faktycznego zatrudnienia jako niezależnej umowy o pracę. Jeśli zostaniesz uznany za winnego, będziesz zobowiązany do zapłacenia zaległego podatku od pracodawcy oraz kar, a najemca może oskarżyć cię o niezapewnienie mu świadczeń pracowniczych. Dlatego tak ważne jest, aby skorzystać z porady prawnej przed rozpoczęciem tego sposobu współpracy.

Ryzyko

Ok, więc wiesz już, że musisz bardzo uważać na warunki umowy. Na co jeszcze powinieneś być przygotowany?

  • Najemca może być Twoją konkurencją. Jeśli świadczy te same usługi, oferuje atrakcyjne ceny, wykonuje swoją pracę lepiej niż Twoi pracownicy - w zasadzie przyjmujesz osobę, która może ukraść Ci klientów.
  • Musisz bardzo uważać na swoje dane. Jeśli okaże się, że jest to osoba, która nie boi się grać nieczysto, może chcieć wykraść dane Twoich klientów. Nie tylko ryzykujesz utratę klientów, ale także naruszasz GDPR za niezabezpieczenie informacji o klientach, dlatego tak ważne jest, aby Twoje dane były bezpieczne. Na szczęście, jeśli korzystasz z Versum, cała baza danych Twoich klientów jest bezpiecznie przechowywana w systemie.
  • Mogą one negatywnie wpłynąć na Twoją reputację. Klient, który przybywa do Twojego salonu może nie odróżniać Twoich pracowników od niezależnego najemcy fotela - postrzega salon jako całość. Więc jeśli najemca zapewnia słabą obsługę lub obsługę klienta, wpływa to na reputację Twojej firmy. Bierzesz odpowiedzialność za działania osoby, której nie masz prawa upomnieć (lub zwolnić, o ile nie łamie prawa i/lub zasad umowy).
  • Mogą one nie współgrać z Twoją marką. Nie możesz zmusić najemcy do noszenia ubrań, które pasują do Twojej estetyki lub do używania produktów, które są zgodne z ekologią Twojego salonu. Nie masz władzy nad ich decyzjami estetycznymi, moralnymi czy finansowymi.
  • Mogą one wywołać konflikt między członkami Twojego zespołu. Zarządzanie i motywowanie grupy pracowników jest już samo w sobie wyzwaniem, więc dodanie do tej mieszanki osoby z zewnątrz, która kieruje się własnymi zasadami, może skończyć się poważnym kryzysem.
  • W zależności od warunków umowy, musisz być przygotowany na pewne korekty. Dzielenie przestrzeni, narzędzi, sprzętu, a nawet kluczy może wymagać więcej wysiłku z Twojej strony, aby utrzymać wszystko w porządku.
  • Nie możesz ich zwolnić. Twoje prawo do wypowiedzenia niezależnego wykonawcy jest ograniczone warunkami umowy. Jeśli rzeczy nie idą zgodnie z planem, ale nie ma prawa lub warunki umowy są łamane, trzeba tolerować je do dnia wygaśnięcia umowy.
  • Mogą oni przejąć część twoich klientów (lub nawet pracowników), kiedy odchodzą. Jeśli najemca odejdzie, możliwe jest, że niektórzy z Twoich klientów (lub nawet pracowników) pójdą za nim - i niewiele możesz zrobić, aby temu zapobiec.

Rozważmy za i przeciw. Wynajmowanie powierzchni może być bardzo lukratywne i dać Twojemu salonowi zastrzyk finansowy, jednak nie można pominąć ryzyka. Istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że sprawy przybiorą zły obrót - przede wszystkim, sporządź solidną i kompleksową umowę i skonsultuj ją z prawnikiem. Ustaw rygorystyczny proces selekcji - znajdź kogoś, kto wibruje z Twoim salonem i być może podziela Twoją kulturę pracy i styl biznesowy. Na koniec, zawsze zaczynaj od 2-3 miesięcznego okresu próbnego - jeśli nie będziesz zadowolony ze współpracy, możesz łatwo się rozstać.

Bycie właścicielem salonu to ogromna odpowiedzialność, ale Twoja pozycja daje Ci dużo swobody twórczej i możliwość stania się liderem niesamowitego, dobrze zarządzanego biznesu. Wynajmowanie powierzchni odbiera Ci trochę tej wolności - dlatego zastanów się dwa razy zanim podejmiesz decyzję. Niezależnie od tego jaka będzie Twoja decyzja, Twój system będzie Cię wspierał. Wypróbuj go za darmo już dziś!

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 2 Średnia: 5/5]

Spis treści

  • Czym tak naprawdę jest wynajem powierzchni?
  • Wynajmując powierzchnię, unikasz...
  • Wynajmując powierzchnię, musisz...
  • Wynajmując powierzchnię, nie można...
  • Ryzyko
Zapisz się do newslettera Możesz przeczytać politykę prywatności tutaj.