Poradnik fryzjerski

5 sposobów na skuteczną komunikację z klientami salonu

Managerowie salonów i SPA zdają sobie sprawę, że regularny i zaplanowany kontakt z klientami jest niezbędny do utrzymania doskonałych wyników obsługi oraz tworzenia nowych grup lojalnych klientów. Niestety jednak brak czasu, a także stale rosnąca ilość obowiązków sprawiają, że kontakt z klientami jest często zaniedbywany, co jest kosztownym błędem.

Relacje z klientami można łatwo odbudować, a to nie tylko skraca poświęcony czas, ale również poprawia obsługę klienta i zwiększa przychody firmy.

 1. Łatwy dostęp do danych

  Adresy e-mail i numery telefonów klientów powinny być zawsze pod ręką i używane. Jednak może to nie być możliwe, jeśli salon posiada źle zorganizowaną bazę danych, do której dostęp jest utrudniony.

  Od pierwszej wizyty, dane kontaktowe klienta powinny być zbierane i wprowadzane do pakietu oprogramowania do zarządzania salonem. Tylko szybki dostęp do informacji o kliencie gwarantuje odpowiednią obsługę klienta i komunikację podczas kolejnych wizyt.

  Elektroniczna baza danych z danymi kontaktowymi klientów jest podstawowym i najważniejszym krokiem w planowaniu i organizowaniu profesjonalnej formy komunikacji z klientem.

 2. Automatyczne przypomnienia o umówionych spotkaniach

  Przypomnienia o umówionych spotkaniach pozwalajązredukować liczbę zapomnianych wizyt nawet o 70%. Dzięki temu, kontakt z klientem dzień przed umówioną wizytą staje się standardem w branży beauty.

  Niestety, w wielu salonach wiadomości te są często wysyłane ręcznie. Recepcjonistki, technicy paznokci, jak również menedżerowie, spędzają dużo czasu próbując skontaktować się z klientami przez telefon lub SMS jeden po drugim, ale takie formy komunikacji z klientami są często nieefektywne i kosztowne dla firmy. Ten bezproduktywny i kosztowny sposób komunikacji marnuje cenny czas, który pracownicy mogliby poświęcić na ważniejsze zadania.

  Profesjonalne systemy zarządzania salonami pozwalają salonom fryzjerskim, paznokciowym i gabinetom kosmetycznym na wygodny kontakt z klientami poprzez automatyczne przypominanie o umówionych spotkaniach.

 3. Szybkie i bezpośrednie wiadomości tekstowe

  Prawie 100% wszystkich wiadomości wysyłanych przez telefon jest odczytywanych przez odbiorcę, co wyraźnie pokazuje, że wiadomości tekstowe są jednym z bardziej widocznych i skutecznych środków komunikacji. Wiadomości tekstowe nie tylko przypominają o wizytach, ale również powinny być wykorzystywane do poprawy relacji z klientami poprzez wysyłanie spersonalizowanych życzeń urodzinowych i świątecznych oraz podziękowań za wizyty.

  Wiadomości tekstowe są również bardzo korzystne dla kampanii promocyjnych, pozwalając firmom oferować swoim klientom zniżki lub ekskluzywne oferty miesięczne.

  Choć sms-y są wygodnym i przyjaznym środkiem komunikacji, nie powinny być stosowane w nadmiarze. W przeciwnym razie skrzynka odbiorcza klienta może zostać zasypana mniej ważnymi SMS-ami. Rozwiązaniem tego problemu jest zaawansowane oprogramowanie dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych, które nie tylko przechowuje datę urodzenia klienta, ale pozwala na zapisywanie historii wizyt, preferencji dotyczących zabiegów i zakupionych kosmetyków.

  Informacje te pozwalają na bardziej spersonalizowane oferty, z których odbiorca chętnie skorzysta.

 4. Dobrze dostosowany e-mailing

  Wiadomości wysyłane drogą mailową pozostają bardzo skuteczną formą komunikacji z klientami, zwłaszcza, że blisko 50% maili jest czytanych na telefonach, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze dotarcie z danymi do klientów.

  W odróżnieniu od wiadomości tekstowych, takie informacje mogą być przedstawione w sposób bardziej szczegółowy i ozdobione atrakcyjną szatą graficzną. Jest to szansa na zapoznanie klientów z aktualnymi ofertami specjalnymi, a także zareklamowanie nowych zabiegów, aktualizacji na blogu czy nawet zbliżających się konkursów. Z e-mailingiem wiążą się różne możliwości. Najważniejsze, aby zaoferować klientom informacje, które zmotywują ich do skorzystania z wielu usług salonu.

  Dystrybucja zebranych danych powinna być w jak największym stopniu zautomatyzowana, a takie programy masowej dystrybucji danych udostępnione w salonach. Zaletą takich automatycznych systemów dla firm jest to, że nie tylko zbierają one informacje o klientach, ale także gromadzą ich historię zakupów i wizyt w salonie, co pozwala firmie na tworzenie powiadomień specjalnie dla danego klienta.

 5. Automatyzacja marketingu

  Stosunkowo nowym narzędziem w branży beauty jest marketing automation. Często mylone jest ono z prostym programem do wysyłania maili i wiadomości tekstowych. Jednak jest to coś zupełnie innego. To przygotowany zestaw komunikacyjny i kampania zorganizowana w taki sposób, aby sprawić, że klienci po raz pierwszy staną się klientami powracającymi.

  Jak dokładnie działa marketing automation w branży beauty? Po pierwsze, daje salonom możliwość kontrolowania analizowanych danych dotyczących wizyt i zakupów klientów. Na podstawie tych danych system wysyła spersonalizowaną ofertę lub zaproszenie na kolejny zabieg.

  Jeśli jest to pierwsza wizyta klienta, system po prostu wyśle wiadomość z podziękowaniem za wybór salonu. Jest to prosty, ale miły gest, który pozostawi po sobie pozytywne pierwsze wrażenie. W przypadku, gdy klient zdecyduje się na zabieg wieloetapowy, system powiadomi go o konieczności umówienia się na kolejną wizytę. Jeśli klient nie odwiedził salonu od jakiegoś czasu, automatyczny marketing wyśle mu atrakcyjną ofertę, która skusi go do powrotu.

  Wszystkie komunikaty, godziny wysyłki, a także szablony kampanii można łatwo modyfikować, dostosowując je do potrzeb salonu. Po ustaleniu kampanii pozostaje już tylko czekać na pozytywne efekty.

Nie zapominaj o swoich klientach

Naturalnych okazji do kontaktu z klientami jest wiele. Chodzi o to, aby utrzymywać stałe relacje, przypominać im o swoich usługach i motywować do powrotu. Silna i pozytywna relacja z klientami świadczy o tym, że Twoja firma dba o nich i ceni jakość ich doświadczeń. W dzisiejszych czasach brak czasu nie jest żadną wymówką. Nowoczesne oprogramowanie dla salonów i spa może niemal całkowicie zastąpić ręczną pracę.

Wypróbuj Versum - najnowocześniejsze oprogramowanie do zarządzania zaprojektowane specjalnie dla salonów fryzjerskich, salonów pielęgnacji paznokci i gabinetów kosmetycznych.

Wypróbuj Versum za darmo

[Ogółem: 5 Średnia: 4.6/5]

Spis treści.

 • Łatwy dostęp do danych
 • Automatyczne przypomnienia o zaplanowanych spotkaniach
 • Szybkie i bezpośrednie wiadomości tekstowe
 • Dobrze dostosowany e-mailing
 • Automatyzacja marketingu
 • Nie zapomnij o swoich klientach
Zapisz się do newslettera Z polityką prywatności możesz zapoznać się tutaj.