Poradnik fryzjerski

Kawitacja i ultradźwięki

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Estetyka
  3. Kawitacja i ultradźwięki

Po okresie świątecznym, a przed rozpoczęciem lata, większość kobiet szuka sposobów, aby schudnąć lub zlikwidować ten irytujący nagromadzony tłuszcz (cellulit). Oto kilka opcji, które działają bardzo dobrze w tych przypadkach, o ile towarzyszy im dieta i ćwiczenia.

Fale o niskiej częstotliwości, niezauważalne dla ludzkiego ucha, mają tę cechę, że potrafią przekształcać ośrodek, w którym są stosowane, co oznacza, że mają nieograniczone zastosowanie w dziedzinach przemysłowych i wojskowych, a przede wszystkim w medycynie, zarówno leczniczej, jak i estetycznej.

Mówiąc o technikach medycyny estetycznej, które wykorzystują te fale o niskiej częstotliwości, musimy mówić o ultradźwiękach, kawitacji i ultradźwiękach. Terminy te zazwyczaj bywają mylone, dlatego w tym artykule przedstawimy Ci różnicę między każdą z technik, abyś mogła jak najlepiej wykorzystać swoje zabiegi kosmetyczne.

ULTRASOUND

Aby zrozumieć różnice, musimy najpierw zrozumieć, że sama funkcja ultradźwięków będzie działać na tkanki w różny sposób w zależności od emisji i częstotliwości. Rozumiejąc, że im wyższa częstotliwość tym mniejsza penetracja w głąb tkanki i odwrotnie.

Hertz jest jednostką miary dla fal dźwiękowych i odnosi się do drgań na sekundę.

Ultradźwięki mierzone są w MHz, natomiast ultradźwięki w KHz. W medycynie rehabilitacyjnej najczęściej stosuje się ultradźwięki o mocy 1MHz, a w medycynie estetycznej moc 3Mhz.

Ultradźwięki są bardzo przydatne jako uzupełnienie innych nieinwazyjnych zabiegów estetycznych.

Choć penetracja jest płytsza, nie oznacza to, że jest mniej skuteczna, wręcz przeciwnie, działanie ultradźwięków na tkanki powoduje mikromasaż komórkowy i molekularny, osiągając znacznie skuteczniejsze efekty terapeutyczne w tkankach normalnie uwodnionych i płytszych. Można się o nią ubiegać:

  • Cellulit
  • żylaki
  • Trądzik
  • Edemy
  • Blizny
  • Rozstępy
  • Miejscowe zaburzenia krążenia
  • Poprawa krążenia i drenaż limfatyczny
  • Stymulacja włókien kolagenowych i napinanie zwiotczałych obszarów

KAWITACJA I ULTRAWITACJA

Ultradźwięki o niskiej częstotliwości wnikają głębiej w tkankę i gdy są stosowane na tkance tłuszczowej lub cellulitowej, wywołują szczególne zjawisko zwane kawitacją, które generuje małe pęcherzyki gazowe wewnątrz tkanki tłuszczowej w przestrzeni międzytkankowej pomiędzy jedną komórką a następną.

Pęcherzyki te, podczas aplikacji ultradźwiękowej, są ściskane i rozszerzane miliony razy na sekundę, aż do implozji, powodując pęknięcie i w konsekwencji ostateczną likwidację cellulitu tłuszczowego. Efektem końcowym zabiegu ultradźwięków kawitacyjnych jest definitywna eliminacja leczonych komórek tłuszczowych.

KAWITACJA JEST IDEALNĄ TECHNIKĄ DO ELIMINACJI MIEJSCOWEGO TŁUSZCZU

Różnica między kawitacją a ultradźwiękami polega ponownie na częstotliwości, kawitacja ma częstotliwość rezonansową pomiędzy 37 kHz a 45 kHz, natomiast ultradźwięki wykorzystują 40W - 45W. Główną właściwością wyższej częstotliwości jest możliwość rozróżnienia wody i tłuszczu, niszcząc tylko ten drugi bez uszkodzenia mikrokrążenia.

Ultradźwięki są skutecznym zabiegiem redukującym miejscową tkankę tłuszczową trudną do zlikwidowania za pomocą diety i ćwiczeń.

Zasadniczo, urządzenia ultradźwiękowe wykorzystują energię ultradźwiękową, aby spowodować rozpad komórek tłuszczowych (liza komórek) i uwolnić ich zawartość do przestrzeni śródmiąższowej, która następnie jest eliminowana przez sam organizm poprzez kał i mocz.

SESJE ULTRADŹWIĘKOWE

Są one stosowane do leczenia miejscowego tłuszczu w brzuchu, bokach, dolnej części pleców, pośladkach, trochanterach i udach. Aby zastosować tę terapię, zaleca się wyznaczenie obszaru, który ma być poddany leczeniu w sektorach 10 x 10 cm, w czasie nie dłuższym niż 30 minut.

Po pierwszej sesji zauważalne jest zmniejszenie objętości, a skóra jest bardziej miękka w dotyku niż wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcz został przekształcony w półpłynną substancję, która czeka, aż zostanie zmetabolizowana przez aktywność fizyczną.

OBSZARY I FORMY ZASTOSOWANIA ULTRAWITATORA

W zależności od obszaru ciała, urządzenie to powinno być stosowane w następujący sposób:

Brzuch: Głowa musi być pochylona pod kątem 45 stopni. Jeśli jest prostopadły do skóry, może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Warto poprosić pacjenta, aby usiadł na stole w pozycji 90 stopni, tak aby łatwo było pobrać tkankę tłuszczową i ucisnąć ją na głowę.

Ruch powinien być okrężny z szacowaną prędkością 1 cm na sekundę. Zalecany czas to 10 minut na każde 10 cm x 15 cm, a sesje nie powinny przekraczać 30 minut.

Nogi: W tym obszarze głowa może być prostopadła. W ten sam sposób druga ręka musi uciskać tkankę tłuszczową przeciwko niej.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że intensywność w okolicach łydek powinna być znacznie niższa.

Ramiona: Najpierw pracuj nad górnym ramieniem, a następnie nad dolnym. Zawsze formuj fałd tkanki ręką, która nie trzyma głowy.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ULTRADŹWIĘKÓW

Ultradźwięków nie można stosować, jeśli występuje którykolwiek z poniższych warunków: Niewydolność nerek lub wątroby, choroby serca, epilepsja, ciąża, karmienie piersią, rak, posiadanie metalowych protez w miejscu, które ma być poddane zabiegowi, posiadanie rozrusznika serca lub innych urządzeń elektronicznych, problemy ze słuchem, choroby zakaźne, poparzona skóra lub z jakimkolwiek innym urazem.

ZALECENIA DOTYCZĄCE STOSOWANIA ULTRAWITATORA

  • Dobrze ocenić pacjenta przed rozpoczęciem sesji. Ważne jest, aby w przypadku podejrzenia hipercholesterolemii lub podstawowych schorzeń wątroby, dokonać konsultacji lekarskiej.
  • Prowadzić dokumentację fotograficzną obszaru poddawanego zabiegowi, mierzyć obwód i wagę pacjenta na każdej wizycie, aby sprawdzić wyniki na koniec leczenia.
  • Pomiędzy głowicą a skórą należy nałożyć sporą ilość neutralnego żelu, który zapobiegnie utracie fali ultradźwiękowej w powietrzu.
  • Głowa musi mieć zawsze kontakt z tkanką.
  • Skóra tłuszczowa poddawana zabiegowi ultradźwięków musi mieć więcej niż 3 do 4 cm.
  • Przy nakładaniu kawitatora należy jedną ręką przytrzymać głowicę, a drugą ręką ucisnąć fałd tłuszczowy.
  • Głowa nie może pozostawać zbyt długo w jednym miejscu, a prędkość ruchu nie może być większa niż 1 cm na sekundę.
  • Zakończ sesję manualnym drenażem limfatycznym lub terapią ciśnieniową, aby wspomóc eliminację uwolnionego do krwiobiegu tłuszczu.
  • Pacjent powinien pić wodę pół godziny przed i bezpośrednio po zakończeniu sesji. Powinien również podjąć aktywność fizyczną zaraz po wyjściu z gabinetu.
  • Pacjent powinien stosować dietę o obniżonej zawartości tłuszczu.
  • Wykonaj kolejną miesięczną sesję konserwacyjną, aby zapewnić rezultaty.
  • Połącz zabieg z sesjami radiofrekwencji, aby tonizować tkankę i zapobiegać pojawieniu się zwiotczenia.

Podczas leczenia zaleca się picie dużej ilości płynów, regularne ćwiczenia fizyczne oraz unikanie spożywania pokarmów zawierających tłuszcze i węglowodany.