Poradnik fryzjerski

Wszystko o aplikacji DIOT

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Estetyka
 3. Wszystko o aplikacji DIOT

DIOT, czyli Informacyjna Deklaracja Operacji z Osobami Trzecimi, jest przewidziana w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) jako wymóg przewidziany przez państwo, w którym jesteś zobowiązany do comiesięcznego przekazywania Służbie Administracji Podatkowej (SAT) informacji o swoich transakcjach z dostawcami. DIOT muszą złożyć wszyscy podatnicy, osoby fizyczne i prawne, które są podatnikami VAT.

Wszystkie osoby fizyczne i prawne, które anulują podatek od wartości dodanej (VAT), muszą złożyć deklar acjęDIOT SAT w celu zadeklarowania informacji o zapłacie, zaksięgowaniu lub przekazaniu podatku VAT w odniesieniu do wszystkich transakcji z Państwa dostawcami.

Co trzeba wiedzieć przy składaniu wniosku?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć przed złożeniem deklaracji jest zakres czasowy, w którym jest ona sporządzana. Każda deklaracja DIOT obejmuje transakcje z bezpośrednio poprzedzającego miesiąca, czyli w sierpniu 2019 roku będziesz musiał zadeklarować transakcje przeprowadzone w miesiącu lipcu 2019 roku.

Należy również zapoznać się z formularzem A-29, który jest niezbędny do przeprowadzenia operacji i wysłania zwrotu. Proszę pamiętać, że wypełnienie tego formularza będzie możliwe dopiero po pobraniu elektronicznego programu DIOT dla windows, najlepiej.

Kroki, które należy wykonać, aby wypełnić swoje zeznanie podatkowe

 • Po zainstalowaniu programu utwórz nowego Podatnika.

 • Rozpocznij nowe rozliczenie podatkowe ze swoim SAT Taxpayer RFC.

 • Wybierz dla swojego formularza "Oświadczenie informacyjne o transakcjach z osobami trzecimi" odpowiedni miesiąc i rok.

 • Wypełnij informacje odpowiadające RFC, typowi dostawcy, rodzajowi operacji, kwocie operacji, VAT przeniesiony/ VAT zatrzymany.

 • Możesz również bezpośrednio zaimportować plik .txt za pomocą przesyłania wsadowego.

 • Po sprawdzeniu i uzgodnieniu wspólnych danych, zatwierdź swoją deklarację.

 • Klikamy na blokadę bezpieczeństwa i generujemy paczkę, którą wysyłamy.

 • Na koniec należy przesłać wygenerowany w portalu SAT plik .dec.

Jak pobrać nowy DIOT 2019?

Od dziś dostępna jest nowa wersja DIOT. Jest to wersja 1.2.1, następna po wersji 1.2.0, wydanej przez SAT w lutym 2019 roku, i posiada nowe aktualizacje. Dowiedz się, jak pobrać tę nową wersję dzięki serii krótkich kroków, którymi się z Tobą podzielimy:

 1. Wejdź na stronę SAT i po wejściu tam przejdź do zakładki "deklaracje". Po kliknięciu opcji "zobacz więcej", w nowym oknie na dole poszukaj opcji informacyjnej.

 2. Na liście, która pojawi się poniżej, szukaj formatu odpowiadającego Informacyjnej Deklaracji Operacji z Osobami Trzecimi (DIOT).

 3. Na tej nowej stronie pojawią się informacje o DIOT, oraz wszystkie jego nowe aktualizacje. Tam pobierzesz aplikację DIOT, którą znajdziesz poniżej oraz po prawej stronie w zakładce "Related Content". Otrzymasz spakowany folder pobrany na swój komputer.

 4. Po zakończeniu pobierania otwórz go i zainstaluj aplikację na swoim komputerze.

 5. Zakończ proces pobierania, wygeneruj ikonę skrótu na pulpicie i kliknij finish na końcu całego procesu.

 6. Aby sprawdzić, czy wersja jest zainstalowana poprawnie, przejdź do menu "Pomoc" i kliknij opcję "O". Sprawdź, czy jest to wersja 1.2.1. Następnie kliknij "OK".

Jak zrobić i wysłać nowy DIOT 2019

Nowa wersja DIOT ma w lewym górnym rogu menu, w którym znajdują się podatnicy i odpowiednie formularze. W tej nowej wersji nie znajdziesz informacji z poprzednich procesów, ponieważ jest to nowa wersja. Z tego powodu wielu nowych użytkowników próbuje przenieść dane podatnika z poprzedniej wersji (2014) do tej nowej aplikacji, co jest procesem niezbyt wygodnym, ponieważ nie są one kompatybilne. W tym przypadku wskazane jest zachowanie obu wersji z różnymi podatnikami.

Aby wygenerować nowe zeznanie podatkowe należy otworzyć menu "Podatnicy" i kliknąć opcję nowy-podatnik. Następnie należy wypełnić odpowiednie informacje dla nowego podatnika. Po uzupełnieniu informacji kliknij "Akceptuj", aby go utworzyć. Pamiętaj, że możesz stworzyć tylu podatników, ilu potrzebujesz.

Po utworzeniu podatnika należy wrócić do prawego paska bocznego i wejść do menu w zakładce podatnik, nowy i deklaracja. W nowo otwartej zakładce wybierz rok, któremu odpowiada Twój zwrot i otworzy się kolejna zakładka, którą będziesz musiał wypełnić danymi nowego zwrotu. Tam zostaniesz zapytany o takie szczegóły jak okresowość zwrotu, czyli po prostu miesiąc, w którym dokonujesz zwrotu. Na koniec zaakceptuj dane, które właśnie udostępniłeś i przejdź dalej.

Ostatnim etapem składania deklaracji będzie zaszyfrowanie dokumentu poprzez kliknięcie na małą kłódkę w menu w lewym górnym rogu strony. Następnie wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać dokument. Nigdy nie zapominaj o ścieżce zapisu swojego dokumentu.

Wyślij swoje zeznanie podatkowe z witryny SAT

Po wypełnieniu deklaracji na komputerze poprzez aplikację, należy przesłać dokument na stronę SAT. Zaloguj się i po wejściu tam przejdź do zakładki "Deklaracje", stamtąd przejdź do "Złóż informacyjną deklarację operacji", podaj swój RFC i hasło, zaloguj się i wgraj dokument, który właśnie zaszyfrowałeś.

Artykuły powiązane

 1. Co powinna zawierać teczka klienta kosmetyczki?
 2. Jak zarządzać salonem lub zakładem fryzjerskim?
 3. Cele spa: korzyści poza relaksem