Poradnik fryzjerski

Formuła rentowności - zastosuj ją w praktyce i osiągnij sukces jako przedsiębiorca

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro
  3. Formuła rentowności: ująć ją w ...

Formuła rentowności jest jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi księgowych dostępnych na rynku. Nie tylko mierzy liczby lub daje procenty, ale jako narzędzie analityczne jest w stanie dać dokładne odczyty kondycji finansowej każdej firmy. Z tego powodu jego popularność w ostatnich latach gwałtownie wzrosła i to nie bez powodu.

Teraz, jeśli jesteś zainteresowany nauczeniem się, jak używać formuły rentowności, obliczać jej marże i zrozumieć jej rodzaje i znaczenie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak obliczyć rentowność, powinieneś najpierw pamiętać o pewnych pojęciach, takich jak "zysk" i "inwestycja". Zysk, najogólniej mówiąc, jest ściśle związany z całością korzyści ekonomicznych, które są kapitalizowane jako przedsiębiorstwo. Z kolei inwestycje odnoszą się do aktywów, które są narażone na ryzyko i które oczekuje się, że zostaną odzyskane i pomnożone poprzez działalność komercyjną.

Ale jak określa się wynik inwestycji? Wyjaśniamy to poniżej.

W jaki sposób ustalany jest wynik inwestycji?

Logicznie rzecz biorąc, jeśli chcesz wiedzieć, jak uzyskać rentowność, powinieneś zwrócić uwagę na ten prosty wzór rentowności:

(Zysk/inwestycja) x 100 = zwrot z inwestycji (%).

Na przykład, jeśli Twoje skumulowane zyski w ciągu jednego roku pracy w biznesie wynoszą trzydzieści tysięcy dolarów (30 000 USD) i jeśli Twoja inwestycja w biznes wyniosła sto dwadzieścia tysięcy (120 000 USD), to zwrot z inwestycji wygląda następująco:

(30.000/120.000) x 100 = 25%

Zgodnie z tym przykładem, zwrot z inwestycji w biznesie wynosi 25%.

Jak obliczyć rentowność przedsiębiorstwa?

Każdy biznes musi mieć dwie mantry: 1) obliczanie rentowności i 2) wzór na rentowność dualności. Z pewnością monetyzacja biznesu nie jest łatwym zadaniem, a tym bardziej, gdy zaczynają pojawiać się przeszkody, które sprawiają, że zaczynasz wątpić, kiedy biznes jest opłacalny, a kiedy nie. Mimo to, ciągłe obliczanie rentowności biznesu jest nawykiem, który każdy przedsiębiorca powinien nabyć, aby znać stan finansowy swojego zakładu.

Otóż, jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać rentowność biznesu, musisz wziąć pod uwagę zyski biznesu, a następnie zastosować następujący wzór na rentowność:

[(Zyski - Inwestycje) / Inwestycje] x 100 = Rentowność przedsiębiorstwa (%).

Na przykład, jeśli zysk Twojej firmy wynosi sześćdziesiąt tysięcy dolarów (60 000 USD), a Twoja inwestycja wyniosła czterdzieści tysięcy (40 000 USD), to rentowność Twojej firmy określa się w następujący sposób:

[(60.000 - 40.000) / 40.000] x 100 = 50%

Czyli ta rentowność wynosiłaby 50%.

Rodzaje występujących rentowności

Jeśli potrzebujesz wiedzieć, jak obliczyć rentowność firmy, podstawowym aspektem jest rozróżnienie poszczególnych typów. W tym zestawieniu znajdziesz najważniejsze rodzaje rentowności:

  • Rentowność nominalna: Ten rodzaj rentowności mierzy marże zysku jako jednostkę pieniężną bez uwzględnienia wszystkich czynników, które mogą zdewaluować zysk, takich jak wzrost podatków czy inflacja. Oczywiście takie wyliczenia w krajach o ryzykownych gospodarkach są bardzo mylące.
  • Realna stopa zwrotu: W przeciwieństwie do nominalnej stopy zwrotu, realna stopa zwrotu uwzględnia czynniki makroekonomiczne. Nie wyprowadza jednak swoich obliczeń w wartościach procentowych, lecz po prostu oblicza marżę zysku w ogólnie stabilnej jednostce walutowej, takiej jak dolar amerykański lub waluta Wspólnoty Europejskiej - euro.
  • Rentowność finansowa: Wyrażona w procentach, ta forma rentowności mierzy wszystkie zyski, które firma odnotowuje w porównaniu do jej kapitału własnego (wolnego od długu), czy to nieruchomości, mebli itp.
  • Rentowność ekonomiczna: W ujęciu ogólnym rentowność ekonomiczna skupia się na wyrażeniu procentowego zwrotu z inwestycji w stosunku do możliwych do skapitalizowania zasobów przedsiębiorstwa w celu uzyskania zysku brutto.

Co to jest rentowność ekonomiczna?

Patrząc głębiej na ten ostatni punkt, rentowność ekonomiczna jest ściśle związana z kondycją finansową przedsiębiorstwa. Jego pomiar zależy od procentu zysków (zwanego też ROI) , które przedsiębiorstwo skapitalizowało w określonym czasie.

W nauce o finansach wiedza o tym, jak uzyskać rentowność przedsiębiorstwa jest niezbędna, jeśli chcesz poznać skuteczność lub porażki zarządzania, które stosujesz w swojej firmie, a możesz to zmierzyć za pomocą formuły rentowności ekonomicznej.

Wzór na obliczanie rentowności ekonomicznej

Aby prawidłowo obliczyć ekonomiczną rentowność biznesu, należy obliczyć wynik będący pochodną pomiędzy skapitalizowanymi zyskami przed odsetkami i podatkiem (EBIT) a całkowitą wartością inwestycji, a następnie pomnożyć tę liczbę przez sto. Zobaczmy:


(BAII / Całkowita wartość inwestycji) x 100 = rentowność ekonomiczna.

Przykład rentowności ekonomicznej

Przykładem opłacalności jest oczywiście wariant ekonomiczny. Załóżmy, że Twoja firma osiąga zysk przed opodatkowaniem i odsetkami w wysokości dziewięćdziesięciu tysięcy dolarów (90 000 USD), a całkowita wartość inwestycji wynosi czterysta pięćdziesiąt tysięcy (450 000 USD). Obliczenie tej wartości daje wówczas następujący wynik:

(90.000/450.000) x 100 = 20%

Po zobaczeniu, jak oblicza się rentowność odcięcia ekonomicznego, w naszym przykładzie wynosi ona 20%.

Znaczenie rentowności ekonomicznej

Jak można podejrzewać, znaczenie tego wskaźnika polega na tym, że jest on jednym z najdokładniejszych, jeśli chcesz się dowiedzieć, czy podjąłeś dobre decyzje finansowe w swojej firmie.

Oczywiście rentowność ekonomiczna jest również wskaźnikiem działań, jakie powinieneś podjąć w przyszłości na rzecz swojej firmy, czy to w celu uratowania jej przed upadłością, czy też rozszerzenia zakresu działania, branż, którym jest dedykowana itp.

Do czego służy rentowność ekonomiczna?

Rentowność ekonomiczna jest zazwyczaj używana do mierzenia możliwości zwiększenia inwestycji, dostosowania wynagrodzeń pracowników, zatrudnienia większej liczby pracowników w razie potrzeby lub nawet przyciągnięcia nowych inwestorów, którzy zdecydują się postawić na Twoją markę.

Jak widzieliśmy w całym tym opracowaniu, rentowność ekonomiczna jest jedną z najbardziej integralnych wartości, jakie mogą istnieć, ponieważ wpływa na wycenę twoich akcji na gieł dzie, koszt ewentualnej sprzedaży twojego przedsiębiorstwa, szacunki handlowe, które możesz zrobić, jeśli porównasz swoją firmę z jej konkurentami itp.

Jaką rentowność powinna mieć firma?

Przedsiębiorstwo jest rentowne tak długo, jak długo jest w stanie, ze swoich zasobów, generować w danym okresie czasu dywidendy, zyski lub kapitał. Gdy skupimy się na wycenie rentowności ekonomicznej, to jeśli nie przekracza ona 5%, mówimy o niskiej rentowności. Ale jeśli przekracza 15% lub 20%, to jest to bardzo dochodowy biznes.

Oczywiście obliczenia te, aby były dokładniejsze, muszą być dokonywane w konkretnych okresach podatkowych, takich jak lata, semestry czy kwartały.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące formuły opłacalności

Z AgendaPro uważamy, że ważne jest, abyś znał kilka często zadawanych pytań dotyczących tego tematu. Zobaczmy:

Jak oblicza się rentowność?

Aby to zrobić, musisz najpierw określić, jaki rodzaj rentowności chcesz poznać. Nasza rekomendacja to większe oparcie się na jego ekonomicznym typie.

Jak oblicza się formułę zwrotu finansowego?

Wzór na rentowność finansową jest następujący:

(Zysk własny/środki własne) x 100 = rentowność finansowa.

Co oznacza rentowność?

W skrócie rentowność to wartość, która jest pochodną zysku uzyskanego po dokonaniu inwestycji.

Podsumowując, pamiętaj, że wszystkie te informacje nie mają innego celu niż pomóc Ci stać się przedsiębiorcą Twoich marzeń, tym, który zarządza każdym najdrobniejszym szczegółem swojego biznesu i który stara się w miarę możliwości unikać wpadania w kłopoty finansowe.

W tym celu formuła rentowności zawiera szereg mechanizmów, których przestrzeganie przywiąże Cię do sukcesu bez większych komplikacji.

Powiązane artykuły:

  1. Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
  2. Porady dotyczące zarządzania kontami firmowymi
  3. 5 najlepszych praktyk usprawniających zarządzanie klientami
  4. 11 zasad kontroli administracyjnej