Poradnik fryzjerski

Rodzaje elektrycznych maszyn fryzjerskich

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Salony fryzjerskie
 3. Rodzaje maszyn elektrycznych do ...

Aby uzyskać perfekcyjne cięcie z doskonałym wykończeniem, należy dysponować niezbędnymi i precyzyjnymi narzędziami. Aby to osiągnąć, niezbędna jest dobrej jakości maszyna, dlatego jako profesjonalista w dziedzinie estetyki, a zwłaszcza barberingu, powinieneś wiedzieć, jak znaleźć najlepsze podstawowe wyposażenie dla swojego centrum .

Niektóre urządzenia są przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które chcą samodzielnie dbać o swoje włosy , chociaż każdy typ urządzenia ma specjalny zestaw funkcji dostosowanych do różnych typów potrzeb. Dla każdego typu klienta i rodzaju włosów istnieje odpowiedni typ urządzenia, który różni się w zależności od funkcji i ceny. W tym artykule pokażemy, jakie są rodzaje maszyn fryzjerskich, jakie są ich części składowe i jak działają.

Jakie są podstawowe elektronarzędzia dla fryzjerów?

Do najpopularniejszych elektronarzędzi fryzjerskich należy przede wszystkim grupa maszyn, których specyficzne zastosowanie decyduje o kształcie, jakości i stylu każdej wykonywanej pracy. Urządzenia te to maszynka do strzyżenia, trymer i golarka; każde z nich ma specyficzne cechy i funkcje. Opiszemy je poniżej.

Maszynka do strzyżenia lub cięcia

Powszechnie znany jako maszynka do strzyżenia włosów, jest konwencjonalnym urządzeniem do strzyżenia używanym w barberingu. Zwykle używa się go do strzyżenia włosów różnego typu i na różnych poziomach. Zazwyczaj mają one ostrze w kształcie litery T, dzięki czemu są bardzo przydatne do wygodnego i skutecznego kształtowania obszarów takich jak uszy wewnętrzne.

Rodzaje ostrzy i ostrzy do maszynek do strzyżenia

Istnieją 3 rodzaje ostrzy do maszynek do strzyżenia:

 1. Ostrze półpłaskie
 2. Ostrze wklęsłe
 3. Ostrze płaskie

Zalety

 • Są one przeznaczone do strzyżenia długich włosów i brody.

 • Zazwyczaj są one wyposażone w nasadki umożliwiające dostosowanie strzyżenia do długości włosów.

 • Posiadają one grubsze ostrza, które umożliwiają strzyżenie włosów o większej objętości.

Wady

 • Ponieważ strzygą więcej włosów, mają tendencję do niezbyt dokładnego strzyżenia.

Trymer lub maszynka do strzyżenia

Jest to znacznie lżejsza maszyna niż Clipper, która dzięki swojej specyfice cięcia posiada zakres czynności wykańczających: jej zadaniem jest dopracowanie i wypolerowanie cięć. Z tego powodu nazywana jest również patillerą.

Zalety

 • Bardzo dobrze sprawdza się na krótkich brodach.

 • Dzięki delikatnym ostrzom umożliwia on perfekcyjne dopracowanie szczegółów cięcia.

 • Może zastąpić maszynkę do golenia dla mężczyzn o wrażliwej skórze lub z trądzikiem.

Wady

 • Są to zazwyczaj maszyny o bardzo specyficznym przeznaczeniu. Generalnie do cięć o małej objętości.

Jaka jest różnica między maszynkami do strzyżenia a trymerami?

Mimo różnic, które mogą być znaczące podczas golenia, golarka Clipper i Timmer to dwa bardzo podobne urządzenia.

Główną funkcją maszynek do strzyżenia jest przycinanie włosów i długich bród. Jak wiadomo, nie tną one bardzo blisko i mają grubsze ostrza. Z kolei trymer sprawdza się w przypadku krótkiego zarostu, a dzięki cienkim ostrzom pozwala na uzyskanie idealnej sylwetki i kształtu. Używa się ich również do korygowania kształtu wąsów i zaznaczania linii wzorniczych brody. Są one szczególnie przydatne do pracy na szyi i w okolicach uszu.

Golarki

Golarki często zastępują tradycyjną maszynkę do golenia, zwłaszcza wśród początkujących fryzjerów. Niektóre są wyposażone w dźwignię regulującą długość cięcia.

Zalety

 • Zastępują one stosowanie żyletek.

 • Przyspiesz i ułatw golenie.

 • Unikać reakcji alergicznych.

Wady

 • Wymagają one znacznych nakładów inwestycyjnych.

 • Wymagają one specjalnej konserwacji.

Typy silników i łopatek

Jak wiadomo, nie wszystkie maszyny fryzjerskie są takie same, dlatego przy zakupie należy się z nimi zapoznać, aby wybrać najlepszą. Chodzi o to, aby dokonać najlepszego wyboru pomiędzy jakością, ceną i komponentami.

Aby to zrobić, należy poznać znaczenie ich elementów i sposób działania każdego z nich. W tym sensie należy wziąć pod uwagę charakterystykę wybranych maszyn pod względem ich komponentów.

Silnik

Silnik jest prawdopodobnie najważniejszym elementem każdej elektrycznej maszyny fryzjerskiej. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości maszyny, którą będziesz mógł używać przez długi czas i która będzie spełniać profesjonalne wymagania, powinieneś wybrać maszynę z silnikiem, który najbardziej Ci odpowiada, w zależności od tego, jak chcesz ją wykorzystać. Istnieją trzy podstawowe typy silników, które decydują o mocy maszyny. Są to:

 1. Niskie silniki: mają bardzo niską moc, co nie jest zalecane w przypadku profesjonalnych maszyn fryzjerskich.

 2. Silniki obrotowe: dzięki równomiernemu poziomowi mocy i prędkości ostrzy dopasowanej do profilu urządzenia może być ono wszechstronnie wykorzystywane zarówno w profesjonalnych, jak i domowych salonach fryzjerskich.

 3. Silniki magnetyczne: są znane również jako silniki uniwersalne i zazwyczaj są dość lekkie i hałaśliwe. Pomimo niewielkich rozmiarów i standardowej prędkości, przy codziennym użytkowaniu ulegają one znacznemu zużyciu.

 4. Silniki typu Pivot: bardzo praktyczne do stosowania na grubych, mokrych włosach, co sprawia, że są to silniki najlepiej przystosowane do wymogów codziennej pracy w salonie fryzjerskim. Maszyny z tym typem silnika mają dużą moc, mimo że ich prędkość obrotowa nie jest najlepsza.

Ostrza

Ostrza są również kluczowym elementem każdej maszyny fryzjerskiej . Wydajność dobrej maszynki do golenia zależy od połączenia dobrego silnika i wysokiej jakości ostrzy, ponieważ nawet jeśli kupisz maszynkę z bardzo dobrym silnikiem, jeśli ostrza nie będą odpowiednie, kupisz kiepską maszynkę. W zależności od typu ostrza, każda maszyna będzie miała inną wydajność.

Rodzaje ostrzy

 • Ostrza zestali nierdzewnej i węglowej są ostrzami samoostrzącymi się, a ten szczególny rodzaj ostrzy może pozostać ostry przez długi czas i nie wymaga zbyt częstej konserwacji.

 • Brzeszczoty tytanowe są lepszej jakości, ponieważ mają znacznie dłuższą żywotność, i chociaż są droższe, lepiej nadają się do maszyn, które są stale lub codziennie używane.

 • Istnieją również maszynki do golenia z ostrzami ceramicznymi, które bardzo dobrze kontrolują temperaturę podczas pracy i nie nagrzewają się, choć są bardzo delikatne.

Dlatego decydując o tym, który typ ostrza jest najwygodniejszy, należy porównać wszystkie te cechy i wybrać typ ostrza, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Akcesoria

Do większości golarek dołączone są różnego rodzaju akcesoria, które różnią się w zależności od marki i typu narzędzia. Upewnij się, że kupujesz maszynkę z nasadkami, których możesz używać wiele razy, choć zależy to od rodzaju cięcia, które wykonujesz najczęściej. Liczba akcesoriów, jakie posiada wybrana maszyna, nie decyduje o jej jakości, dlatego nie należy traktować zakupu narzędzia priorytetowo na podstawie liczby posiadanych akcesoriów. Zamiast tego należy zawsze zwracać uwagę na jakość i rodzaj komponentów, które są z nim połączone.

Rodzaje akcesoriów

Zazwyczaj golarki są dostarczane z określonymi rodzajami nasadek, do których należą dodatkowe ostrza i grzebienie lub nasadki tnące. Niektóre z tych maszyn zawierają dodatkowo nożyczki, w zależności od marki i modelu maszyny.

Powodzenie dobrego strzyżenia zależy niewątpliwie od pomysłowości i umiejętności danego fryzjera oraz od jego chęci do pracy. Jednak to wiedza na temat maszyn i zakup najlepszego sprzętu zawsze będzie czynnikiem decydującym o różnicy.

Jeśli chcesz się wyróżnić i być zaliczany do najlepszych, musisz zdobyć wiedzę na temat sprzętu i wybrać najlepszy dla siebie. Pamiętaj, że wysokiej jakości narzędzie w połączeniu z talentem do jego opanowania tworzy mistrzostwo w zawodzie fryzjera.

Powiązane artykuły:

 1. Strzyżenia, które powinieneś wykonywać w swoim salonie fryzjerskim
 2. 4 rodzaje zarostu, które zawsze powinieneś oferować w swoim salonie fryzjerskim
 3. Profesjonalne maszynki do strzyżenia włosów: Przegląd rynku