Poradnik fryzjerski

Jak rozwinąć swój salon dzięki Instagramowi

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić świat bez mediów społecznościowych, a obecność w nich jest niemal obowiązkowa. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku promocji marki, ponieważ media społecznościowe są pierwszym miejscem, do którego zaglądają współcześni klienci w poszukiwaniu informacji o usługach i produktach.

Rola mediów społecznościowych jest szczególnie widoczna w promocji salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Umożliwiają one stały kontakt z klientami, a jednocześnie pomagają salonom promować swoją ofertę za pomocą najskuteczniejszego narzędzia w branży - wizerunku. Rozwiązaniem, które ułatwia salonom kosmetycznym pozyskiwanie nowych klientów jest profil na Instagramie. Jak to działa? Polega to na publikowaniu zdjęć (lub ostatnio krótkich filmików lub foto-video), które pokazują swoim odbiorcom doskonałe efekty, jakich mogą się spodziewać po wizycie.

Wskazówka: Używanie mediów społecznościowych do promowania swojego salonu jest koniecznością. Jednak treści, które publikujesz powinny być dobrej jakości. Aby to ułatwić, w niektórych przypadkach możesz wykorzystać te same, gotowe do zamieszczenia grafiki. Tutaj możesz pobrać zestaw postów do mediów społecznościowych zaprojektowany przez profesjonalistów.

Obraz - wart więcej niż tysiąc słów

Fotografia to potężne narzędzie. Pokazuje to, co często trudno jest opisać słowami. Zdjęcie jest wizualnym dowodem rezultatów, które Twoi klienci mogą podziwiać po wizycie w Twoim salonie. Kiedy używasz Instagram marketing dla salonu fryzjerskiego i kosmetycznegonależy pamiętać o jakości publikowanych materiałów. Jeśli mają one przyciągać uwagę i zachęcać do odwiedzin, muszą być dobrze przygotowane.

Nie trzeba jednak zatrudniać fotografów i organizować drogich sesji - chodzi o staranne przygotowanie do wykonania zdjęć i ich umiejętną obróbkę. Odpowiednie światło, tło, dodatki - czasem nawet pozornie nieistotne szczegóły robią wielką różnicę i wśród dwóch zdjęć o tej samej treści jedno cieszy się niesamowitą popularnością, a drugie pozostaje niezauważone.

W salonach kosmetycznych doskonałym źródłem materiałów z Instagrama mogą być kartoteki klientów. Możemy skorzystać z oprogramowanie do zarządzania salonem do przechowywania zdjęć before & after, pokazujących efekty wykonywanych przez nas zabiegów i usług. Ich największą zaletą jest kontrast, ponieważ uświadamia on Twoim klientom, jak spektakularne efekty można osiągnąć w Twoim zakładzie. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz opublikować takie zdjęcia, musisz najpierw uzyskać zgodę swoich klientów.

Insta Story - prawdziwe oblicze salonu kosmetycznego

Odkąd aplikacja wprowadziła Insta Stories, promowanie firmy za pośrednictwem Instagrama stało się jeszcze łatwiejsze. Funkcja ta daje właścicielom firm wiele możliwości przedstawiania swoich przedsiębiorstw za pomocą różnych treści. Dzięki Insta Stories mogą oni pokazać "ludzki" aspekt swojego biznesu, pozwalając klientom na podglądanie codziennych wydarzeń z "za kulis".Publikacja takich materiałów jest bardzo korzystna w budowaniu relacji z klientami, ponieważ klienci postrzegają firmę i jej pracowników w sposób bardziej osobisty, ale także darzą ich większą sympatią i lojalnością.

Równie dobrym pomysłem (zarówno na news feed, jak i na Twoją historię) są krótkie filmiki ilustrujące przebieg poszczególnych zabiegów. Pokażą one widzom nie tylko na czym polegają te zabiegi, ale także jak są one wykonywane w Twoim salonie. W ten sposób pokażesz im swój profesjonalizm, rozwiejesz ich wątpliwości i przekonasz, że jeśli chcą skorzystać z takiej usługi, najlepiej zrobią to w Twoim salonie.

Pamiętaj, że konieczne jest uzyskanie zgody od klientów, którzy pojawiają się na zdjęciach, przed ich publikacją.

Hashtag i repost - metoda na interakcję

Powszechnie wiadomo, że oprócz krótkich komentarzy, materiały publikowane na Instagramie określane są za pomocą hashtagów. Oprócz hashtagów nawiązujących do publikowanych treści, warto wymyślić swój własny, unikalny hashtag, który przyda się w interakcjach z klientami. Zachęcając swoich klientów do publikowania zdjęć lub filmów z wizyt, czy ilustrujących efekty i oznaczając je zdefiniowanym wcześniej hashtagiem, będziesz miał dostęp do takich materiałów, a także możliwość repost na własnym profilu na Instagramie. Co to oznacza?

Repostowanie oznacza publikowanie na swoim profilu (w news feedzie lub w swoim story) treści, które zostały zamieszczone przez innego użytkownika. Dzięki tej opcji możesz pokazać osobom obserwującym Twój profil swoich dotychczasowych zadowolonych klientów, co z pewnością zachęci ich do odwiedzenia Twojego lokalu. Pamiętaj, aby repostować tylko za zgodą autorów postów i zawsze odpowiednio je oznaczać.

Jak tagować na Instagramie?

Obecnie do swoich zdjęć możesz dodać aż 30 hashtagów, a w Internecie zawsze znajdziesz aktualne informacje na ten temat, a także listę zakazanych hashtagów, które Instagram z różnych powodów zablokował. Używaj hashtagów, które opisują publikowane treści, ale trzymaj się z dala od najpopularniejszych hashtagów, ponieważ zdjęcia lub filmy, które publikujesz mogą zagubić się w tysiącach innych publikacji oznaczonych tymi samymi hashtagami.

Krótka droga do dokonania rezerwacji

Kiedy już potencjalni klienci znajdą Twoje materiały na Instagramie i zobaczą Twój profesjonalizm, warto umożliwić im łatwą i wygodną rezerwację wizyty. Nie chciałbyś przecież, aby próbując znaleźć metodę dokonania rezerwacji w Twoim salonie, przypadkowo natknęli się na Twoją konkurencję. Skróć ich drogę do salonu poprzez zamieszczenie linku do strony z rezerwacją online, pod wszystkimi publikowanymi materiałami (również w Twojej historii). Dzięki temu każdy, kto będzie chciał skorzystać z Twoich usług, będzie mógł od razu dokonać rezerwacji - bez względu na porę dnia i bez konieczności tracenia czasu na szukanie danych kontaktowych w Internecie.

Statystyki profilu pod kontrolą

Pamiętaj, że możesz kontrolować wyniki swoich działań na Instagramie. Wystarczy, że w ustawieniach zmienisz charakter swojego konta z prywatnego na firmowy. Zmiana ta trwa zaledwie kilka sekund i nie wiąże się z żadnymi kosztami, a w zamian przynosi wiele korzyści. A to dlatego, że Instagram dla Firm (Instagram for Business) pozwala na promowanie postów, a także udostępnia statystyki profilu, które pomagają analizować jego popularność, a tym samym lepiej planować przyszłe działania.

Promując swój salon kosmetyczny na Instagramie, komunikujesz się z potencjalnymi klientami w wyjątkowy sposób. Nie używając słów, które nie zawsze dokładnie opisują Twoją pracę, ale wykorzystując zdjęcia, dzięki którym dla każdego staje się jasne, że ma do czynienia z wykwalifikowanym i godnym zaufania profesjonalistą. W prowadzeniu skutecznego Instagram marketingu dla salonu fryzjerskiego i kosmetycznego pomogą Ci narzędzia, które są dostępne w systemie Versum - takie jak elektroniczna kartoteka klientów czy funkcjonalność rezerwacji online. Wypróbuj je i przekonaj się, jak skutecznie mogą odciążyć Cię w pracy. Odwiedź www.versum.com i zacznij korzystać z niego za darmo.

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 1 Average: 5/5]

Spis treści.

  • Obraz - wart więcej niż tysiąc słów
  • Insta Story - prawdziwa twarz salonu kosmetycznego
  • Hashtag i repost - metoda na interakcję
  • Jak tagować na Instagramie?
  • Krótka droga do dokonania rezerwacji
  • Statystyki profilu pod kontrolą
Zapisz się do newslettera Z polityką prywatności możesz zapoznać się tutaj.