Poradnik fryzjerski

Oto, w jakim wieku faceci powinni zacząć się golić

Jako chłopcy nauczyliśmy się, że golenie to męski rytuał. Co jakiś czas obserwowaliśmy naszego tatę przygotowującego się do golenia. Obserwowaliśmy jego śmieszną mimikę przed lustrem, czuliśmy silny zapach kremu do golenia i wzdrygaliśmy się, gdy zakrywał swoje zacięcia drobinkami papieru toaletowego. A drapiąc się po bezwłosej linii szczęki, zastanawialiśmy się: "kiedy będzie moja kolej?".

Oto nasze spojrzenie na męskość: sztuka golenia.

Wiedza o tym, kiedy zacząć się golić, zależy od kilku czynników. 

Jaki jest odpowiedni wiek, aby zacząć się golić?

Oto bez ogródek szczera prawda: każdy facet osiąga ten kamień milowy w swoim własnym czasie, czy to w wieku 12 czy 25 lat. Zasadniczo nie ma dokładnego wieku, w którym facet powinien zacząć się golić.

Kwestia tego, kiedy to zrobić zależy od czynników osobistych, takich jak etap dojrzewania, poziom dojrzałości i osobiste preferencje. Jeśli więc tata nie przekazał jeszcze swojej mądrości na temat golenia, nadal możesz poznać oznaki gotowości. Poza tym, lepiej być na bieżąco, niż ryzykować spartaczenie swojej twarzy naśladując dzieciaka, który nie ma pojęcia o goleniu i publikuje samouczek na YouTube. Niewskazane.

Kiedy okres dojrzewania sprawia, że stajesz się owłosiony

Na wczesnym etapie dojrzewania chłopcy stają się nieco bardziej owłosieni w okolicach warg i podbródka. Te ledwo widoczne kosmyki włosów, zwane inaczej "brzoskwiniowym zarostem", mogą być sygnałem do rozpoczęcia golenia. Ale nie jest to koniecznie regułą.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu golenia, facet powinien rozważyć "jak dużo ma włosów i czy są one dla niego uciążliwe lub wstydliwe. Zawsze możesz poczekać, aż wyrośnie więcej włosów. Nie każdy, kto osiąga wczesne lata dojrzewania, staje się na tyle owłosiony, aby zawracać sobie głowę goleniem.

Ponadto, każdy osiąga dojrzałość płciową na różnych etapach. Oznacza to, że włosy będą rosły w różnym tempie u każdego faceta. Jeśli jest to tylko blond puch na wardze, a Ty nie jesteś zdesperowany, aby sięgnąć po maszynkę, lepiej poczekać, aż włoski staną się ciemniejsze i bardziej widoczne. W przeciwnym razie, pośpiech, aby poczuć się jak "duży chłopiec" może spowodować wiele niepotrzebnego wysiłku i kłopotów.

Golenie młodej, miękkiej twarzy może powodować komplikacje takie jak " podrażniona skóra lub inne problemy, takie jak podrażnienia, nierówności, nacięcia lub bolesne wrastające włoski. Wrastające włoski to stan, w którym włos zawija się do tyłu lub na boki w skórę, powodując zakażenie mieszka włosowego". Te bolące mieszki włosowe (zapalenie mieszków włosowych) znane są również jako "nierówności od maszynki do golenia".

Jeśli więc masz jeszcze skórę dziecka, lepiej poczekać z goleniem jeszcze rok lub dłużej. Kiedy Twoja skóra zestarzeje się nieco bardziej, stając się twardsza i bledsza, będziesz wiedziała, że jesteś gotowa.

Żel do golenia jest idealny dla nastolatków z trądzikiem, ponieważ jest przezroczysty, co pozwala im uniknąć pryszczy i innych problematycznych miejsc.

Dojrzałość ma znaczenie

Chociaż okres dojrzewania może być sygnałem do rozpoczęcia golenia, decyzja ta zależy również od poziomu dojrzałości faceta.

Jeśli w wieku dwunastu lat wcześnie wyrosły Ci wąsy, możesz nie być emocjonalnie gotowy na rozpoczęcie nawyków pielęgnacyjnych typowych dla dorosłych. I to jest w porządku. Według dr Cummingsa, okres dojrzewania nie zawsze jest wiarygodnym wskaźnikiem tego, kiedy należy zacząć się golić. Facet powinien zacząć się golić, kiedy włoski są widoczne i czuje się przygotowany do rozpoczęcia tej rutyny.

Czasami pewne części twarzy są gotowe do golenia, ale inne nie. Na przykład, może górna warga i bokobrody są owłosione, ale linia szczęki już nie. W takim przypadku możesz rozpocząć golenie, skupiając się tylko na owłosionych obszarach, bez niepotrzebnego golenia całej twarzy.

Najważniejsze jest to, że te rutynowe czynności nie powinny być wymuszane. Niektórzy faceci mogą być fizycznie gotowi do golenia, ale nie emocjonalnie. Tak więc to, że zaczyna ci rosnąć brzoskwiniowy meszek nie oznacza, że powinieneś zacząć się golić. Jednak to normalne, że młodzi panowie są podekscytowani rozpoczęciem golenia. Możliwość golenia się jest męskim doświadczeniem, które może zwiększyć pewność siebie. Ale bez względu na to jak duży jest twój entuzjazm, jeśli twoje włosy na twarzy nie chcą się zadebiutować, maszynka do golenia również nie powinna.

Osobiste preferencje

Decyzja o rozpoczęciu golenia zależy również od osobistego stylu faceta.

Trzynastolatek może mieć gęstszy zarost niż szesnastolatek, ale mogą oni mieć różne preferencje co do tego, jak chcą wyglądać. Być może trzynastolatek cieszy się swoimi wczesnymi kiełkami męskości - nawet jeśli są one nieco nierówne i niezręczne. Z kolei szesnastolatek z mniejszą ilością włosów może zacząć się golić, ponieważ jest to właściwe dla jego wieku i wizerunku.

Ostatecznie, większość nastoletnich chłopaków nie może jeszcze zapuścić gęstej brody. Dlatego większość z nich woli się golić, aby zachować schludny wygląd, niż mieć nierówną, poszarpaną plątaninę włosów. Ale z drugiej strony, jeśli jesteś typem naturalisty lub "po prostu zbyt fajny, by się nim opiekować", być może wolisz pozwolić swojemu brzoskwiniowemu zarostowi swobodnie fruwać.

Nigdy nie ma jednego prawdziwego wyznacznika tego, kiedy facet powinien zacząć się golić. Ale jedno jest pewne: spieszyć się do golarki z bezwłosą dziecięcą twarzą to wielkie nie-nie. Powiedz "nie" przedwczesnemu goleniu. A ci, którzy są już gotowi, niech ćwiczą bezpieczne golenie.

Bezbarwny żel do golenia jest idealny dla tych, którzy chcą poprawić linię wokół brody, wąsów, bokobrodów lub koziej bródki, lub dla tych, którzy mają wrażliwą skórę lub borykają się z wypryskami i chcą uniknąć golenia wrażliwych miejsc.

Jeśli doszedłeś do wniosku, że juz czas na pierwsze golenie postaw na profesjonalne kosmetyki po goleniu.